Author Archives: MVPCPSVJK

ТОЛКУВАЊЕ НА ЕВАНГЕЛИЕТО ВО НЕДЕЛА НА СЛЕПИОТ

Јован, зач. 34 гл. 9 ст. 1-38 Денешното Евангелие говори за тоа како Спасителот му дарувал вид на слепиот од раѓање и како заради тоа фарисеите се разлутиле многу на Спасителот.Да се даде вид на еден слеп од раѓање е … Continue reading

Posted in Почетна | Leave a comment

ТОЛКУВАЊЕ НА ЕВАНГЕЛИЕТО ВО ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ДУХОВИ

НЕДЕЛА НА СЛЕПИОТ Мат.зач. 29.гл.9 .ст. 1-9 Евангелието кое се чита на шестата недела по Духови зборува за излекувањето на фатениот. Тој настан, кој е опишан уште и кај евангелистот Марко во глава 2, ст. 1-12, и Лука во глава … Continue reading

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Posted in Uncategorized | Leave a comment

ВЕЛИГДЕНСКО ПОСЛАНИЕ НА АРХИЕПИСКОП ЈОВАН-ХАЏИ,ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ,ВАИСТИНУ ВОСКРЕСЕ

МИЛИ БРАЌА И СЕСТРИ ВО ХРИСТА Во Името на Отецот и Синот и Светиот Дух Свети Боже Свети Крепки Свети Бесмртен Помилуј не и Спаси Денеска ви се обраќам за да ви го честитам најголемиот христијански празник Воскресение Христово, но … Continue reading

Posted in Uncategorized | Leave a comment

МАКЕДОНСКА ВИСТИНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА,СПОРЕД ЈУЛИЈАНСКИОТ КАЛЕНДАТ,ГО ЧЕСТВУВА

ДЕНЕСКА 30 април,ВЛЕГУВАЊЕ НА ГОСПОД ИСУС ХРИСТОС ВО ЕРУСАЛИМ – ЦВЕТНИЦИ Влегувањето на Господ Исус Христос во Ерусалим откако го воскресна четиридневно погребениот Лазар е мигот на најмногубројното и најрадосното препознавање во Него дека е Господ и Спасител. Господ влегол … Continue reading

Posted in Uncategorized | Leave a comment

ОБЈАСНУВАЊЕ НА ДЕСЕТТЕ БОЖЈИ ЗАПОВЕДИ

Библијата ни кажува дека Бог му пришол на Мојсеј на гората Синај за да му го предаде првиот пишан закон, кој всушност е единствениот морален систем. Тогаш громови грмеле и молњи светкале за да ја исчистат гората. Додека гората се … Continue reading

Posted in Поуки | Leave a comment

ПОРАКА ДО СИТЕ ВАС

Благословено е Неговото царство Господи Исусе Христе,син на Бога,прости ми мене грешниот! His kingdom is blessed Lord Jesus Christ, Son of God, forgive me the sinner! Благословљено је Његово царство Господе Исусе Христе, сине Божији, опрости мене грешноме! МИЛИ БРАЌА … Continue reading

Posted in Видеа | Leave a comment

ЦЕРЕМОНИИТЕ ВО ТЕКОТ НА СТРАДАЛНАТА НЕДЕЛА ВО ЕРУСАЛИМ ЌЕ СЕ ОДДРЖАТ ВО ОГРАНИЧЕНА ФОРМА

Православните цркви сепак ќе го добијат Светиот оган од Ерусалим. Израелските власти ќе дозволат вообичаените велигденски церемонии во Ерусалим да се оддржуваат, но со воспоставени ограничувања во борбата против пандемијата на коронавирусот, изјави во понеделникот извор на Министерството за надворешни … Continue reading

Posted in Uncategorized | Leave a comment

БОЖЕ, ЗАПРИ ЈА ОВАА ЗАРАЗА

Господи, Боже наш, Кој си богат со милосрдие и со мудра промисла управуваш со нашите животи, слушни ја нашата молитва, прими го нашето покајание за нашите гревови, запри ја новата заразна болест КОРОНА 19, како што некогаш престана да ги … Continue reading

Posted in Мвпцсвјк | Leave a comment

ОТВОРЕНО ПИСМО НА ЈЕРОМОНАХОТ ДИМИТРИЈА ЗА КОРОНА ВИРУСОТ

ПАЃАМЕ НА ПРВАТА ЛЕКЦИЈА, А ТАА СЕ ВИКА ЉУБОВ Многумина се јавуваат во манастирот Тумане, загрижени прашуваат…Токму заради тоа јеромонахот Димитрија, во своето отворено писмо, се обрати до верниците: „И оваа борба за ‘гол живот’ во вид на полнење на … Continue reading

Posted in Поуки | Leave a comment

РАСКОЛНИЦИ ВЛАДЕАТ НИЗ ПРАВОСЛАВНИТЕ ЖЕНСКИ МАНАСТИРИ

Мили сестри и браќа, Во овој момент немаме услови за превод на видео и во врска со тоа простете но исто така сакаме да ви прикажеме до каде Православната вера оди во еден непожелен правец и пат,послушајте го исказот на … Continue reading

Posted in Видеа | Leave a comment

НАД КРСТОВАТА ГОРА СЕ НАДВИ НОЌ, НО НЕ ПАДНА МРАК

„Ќе соѕидам Црква Своја и вратата на пеколот нема да ја надвладее…“ (Мт.16,18) Пред крајот на денот, пред самото зајдисонце, патувајќи со коњска запрега по калливиот планински пат, тука и таму посеан со камен, едно момче пристигна во родното Борово. … Continue reading

Posted in Почетна | Leave a comment

ДЕНЕС ПОЧНУВА ВЕЛИГДЕНСКИОТ ПОСТ

ОВА СЕ ПРАВИЛА КОИ МОРА ДА ГИ ПОЧИТУВАТЕ Имиња на постот Тоа е пост со повеќе имиња – повеќеимен пост. Се нарекува: Велигденски пост – затоа што завршува на Велигден и значи подготовка за Празникот. Воскресенски пост – заради празникот … Continue reading

Posted in Uncategorized | Leave a comment

ЕКУМЕНИЗАМ

„ГРЕВОТ НА РАСКОЛОТ ВО ХРИСТИЈАНСТВОТО“ Ако во основите на Христијанството лежат вероучителните вистини (догмати) кои Црквата ги добила по пат на Божје Откровение и кои поради тоа се прифаќаат како теолошки аксиоми кои не се докажуваат, во основата на гностичката … Continue reading

Posted in Екуменизам | Leave a comment

МАКЕДОНСКА ВИСТИНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА,СПОРЕД ЈУЛИЈАНСКИОТ КАЛЕНДАР,ГО ЧЕСТВУВА

ДЕНЕСКА, 30 ЈАНУАРИ, ТРОЈЦАТА СВЕТИ АРХИЕРЕИ Свети Василиј Велики, Свети Григориј Богослов и Свети Јован Златоуст, секој од нив има свој посебен ден на празнување во месецот јануари. Но овој заеднички празник бил востановен во XI век за време на … Continue reading

Posted in Uncategorized | Leave a comment

ВОЗОТ НА ЖИВОТОТ

ВОЗОТ НА ЖИВОТОТ Животот е како возење со воз, со сите станици, патувања и несреќи. Влегуваме во воз, ги запознаваме своите родители и мислиме дека за секогаш ќе патуваат со нас, но тие на некоја станица ќе излезат, а ние … Continue reading

Posted in Поуки | Leave a comment

МАКЕДОНСКА ВИСТИНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА,СПОРЕД ЈУЛИЈАНКСИОТ КАЛЕНДАР,ГО ЧЕСТВУВА

ВОЗЉУБЕНИ БРАЌА И СЕСТРИ ВО ГОСПОДА Во времето кога Дева Марија го роди нашиот Господ и Бог Исус Христос, било полноќ и насекаде владеела тишина, но на витлеемските полиња, пастирите ги чувале своите стада. Таа полноќна тишина била прекината кога … Continue reading

Posted in Uncategorized | Leave a comment

МАКЕДОНСКА ВИСТИНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

УШТЕ ЕДЕН ПРОГОН ВРЗ ПРАВОСЛАВИЕТО Собранието на Црна Гора, преку гласовите на владејачката коалиција (ДПС, СД, Либерална партија, Бошњачка партија, Хрватска граѓанска иницијатива и Форца) и тројца пратеници на СДП го усвои дискриминаторскиот акт за слобода на вероисповед, со кој … Continue reading

Posted in Соопштенија | Leave a comment

МАКЕДОНСКА ВИСТИНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

ЗА НЕВИСТИНИТЕ КОИ ДЕНЕС ОТВОРЕНО СЕ ПРЕЗЕНТИРААТ ВО РАЗНИ МЕДИУМИ КОИ САМО ПРИДОНЕСУВААТ ЗА УНИШТУВАЊЕ НА ПРАВОСЛАВИЕТО, А СО ТОА И ЦРКВАТА ХРИСТОВА, НЕГОВОТО УЧЕЊЕ И НЕГОВИТЕ ЗАПОВЕДИ Мили браќа и сестри во Христа Токму во овие модерни времиња треба … Continue reading

Posted in Соопштенија | Leave a comment

СТОГОДИШНАТА ВОЈНА НА КОНСТАНТИНОПОЛ

Украинската авантура на Фанар не е банална одмазда заради тоа што Руската Православна Црква не учествуваше во Соборот на Крит, туку е елемент на долгогодишната стратегија насочена кон елиминирање на секој алтернативен центар на влијание во Православието, освен црковниот Истанбул. … Continue reading

Posted in Екуменизам | Leave a comment