Author Archives: MVPCPSVJK

МАКЕДОНСКА ВИСТИНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА,СПОРЕД ЈУЛИЈАНСКИОТ КАЛЕНДАР,СООПШТУВА

МИЛИ БРАЌА И СЕСТРИ ВО ХРИСТА,во Името на Отецот и Синот и Светиот Дух ДЕНЕСКА ПОЧНУВА БОЖИЌНИОТ ПОСТ По повод почнувањето на Божиќниот пост, Македонска Вистинска Православна Црква објавува кратка историја и значењето за воспоставувањето на овој пост и неговото … Continue reading

Posted in Соопштенија | Leave a comment

petar pavle

Posted in Uncategorized | Leave a comment

СТАРЕЦ ГАВРИЛ СВЕТОГОРЕЦ

ОТВОРЕНО ПИСМО ДО ВАРТОЛОМЕЈ ОД СТАРЕЦ ГАВРИЛ СВЕТОГОРЕЦ Кареа 24 октомври 2019 година Господова Ваша Сесветост, За време на вашата неодамнешна посета на Светата Атонска Гора – земниот удел на нашата Пресвета Мајка Богородица – имав желба да го добијам … Continue reading

Posted in Поуки | Leave a comment

МАКЕДОНСКА ВИСТИНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА,СПОРЕД ЈУЛИЈАНСКИОТ КАЛЕНДАР,ГО ЧЕСТВУВА

ДЕНЕСКА, 26 ОКТОМВРИ,СВЕТИ ВЕЛИКОМАЧЕНИК ДИМИТРИЈА – МИТРОВДЕН Овој славен и чудотворен светител се родил во третиот век во градот Солун од благородни и благочестиви родители. Татко му бил војвода и градиначалник во времето на царот Максимијан кога христијаните поминувале низ … Continue reading

Posted in Uncategorized | Leave a comment

ПРАВОСЛАВИЕТО ПРЕД РАСКОЛ

РУСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА ГО ПРЕКИНА ДИЈАЛОГОТ СО ГРЧКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА Руската Православна Прква го прекина екуменскиот дијалог со атинскиот и сегрчкиот епископ Јероним. По престанокот на контактите со Цариградската Патријаршија, Руската Православна Црква одлучи да го прекине вселенскиот дијалог со … Continue reading

Posted in Екуменизам | Leave a comment

КАКВИ ГРЕШКИ ПРАВИМЕ НА ГРОБОВИТЕ И ДОМА

Почнуваат зимските слави,а црквата сака да ве потсeти дека гозбите органзирани во име на Бога се далеку од црковните канони и од проповедањето на верата.Тоа што се органзира на грoбишта не се во согласност со верските обичаи и треба да … Continue reading

Posted in Поуки | Leave a comment

ДУШАТА ПОСЛЕ СМРТТА

ОТЕЦ СЕРАФИМ РОУЗ-ВИСТИНСКО ХРИСТИЈАНСКО ДОЖИВУВАЊЕ НА НЕБЕСАТА 1.„ЛОКАЦИЈАТА“ НА НЕБЕСАТА И АДОТ Веќе сме виделе од многуте истории на светите Отци и од житијата на Светителите дека душата веднаш по смртта стапува во поднебесно воздушно царство. Исто така видовме дека … Continue reading

Posted in Написи | Leave a comment

МАКЕДОНСКА ВИСТИНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

Posted in Видеа | Leave a comment

МУДРИТЕ ЌЕ НАСЛЕДАТ СЛАВА А БЕЗУМНИТЕ СРАМ

Не откажувај да му направиш добро на оној, кој има потреба, кога раката твоја има сила да му помогне. Не вели му на пријателот свој: „Оди си и дојди пак; утре ќе ти дадам” кога си во состојба да му … Continue reading

Posted in Поуки | Leave a comment

МАЈКАТА ДО 40 ДЕНА ОД ПОРОДУВАЊЕТО НЕ ТРЕБА ДА ПРИСУСТВУВА НА КРШТЕВАЊЕТО НА СВОЕТО ДЕТЕ

ЦРКВАТА ГИ ПРЕДУПРЕДУВА ДВАЈЦАТА РОДИТЕЛИТЕ: ОВА МОРАТЕ ДА ГО ИСПОЧИТУВАТЕ ЗА ДА НЕ НАВЛЕЧЕТЕ ПРОКЛЕТСТВО ВРЗ НЕДОЛЖНОТО ДЕТЕ! Крштевањето е Света тајна преку која човекот станува христијанин и член на Црквата. Само крстен човек има право на сите останати тајни … Continue reading

Posted in Поуки | Leave a comment

ПРАВОСЛАВНО УЧЕЊЕ ЗА СУДБИНАТА НА ДУШАТА ПОСЛЕ СМРТТА

ПОГЛАВЈЕ ОД КНИГАТА „ДУШАТА ПОСЛЕ СМРТТА“ ОД ЈЕРОМОНАХ СЕРАФИМ РОУЗ Архиепископ Јован (Максимович) „Живот после смртта“ Во првите поглавја од оваа книга се обидовме да изложиме некои основни аспекти на православното сфаќање за животот после смртта, спротивставувајќи се на широко … Continue reading

Posted in Поуки | Leave a comment

УМНОЖИТЕЛ НА ЛЕБОТ ВО ПУСТИНАТА

Севишниот Бог се што твори, твори целисходно. Ништо во Неговите дела нема бесцелно, непотребно и излишно. Зошто некои луѓе така бесцелно одат и работат толку бесцелни нешта? Затоа што не ја знаат целта на својот живот, ниту метата на своето … Continue reading

Posted in Написи | Leave a comment

ОТЕЦ ТАДЕЈ ВО РУМИНИЈА

ОТЕЦ ТАДЕЈ ВО МАНАСТИРОТ ОСТРОГ

Posted in Видеа | Leave a comment

СТАРЕЦ КЛЕОПА И ОТЕЦ ТАДЕЈ

Posted in Видеа | Leave a comment

САМИНА АЛИ,НОСЕЊЕТО НА ХИЏАБ

МИЛИ БРАЌА И СЕСТРИ ВО ХРИСТА Во продолжение ви презентираме превод на предавањето на Самина Али, муслиманка по вероисповед, организирано од Универзитетот во Невада на тема: „Што навистина вели Куранот за хиџабот што го носат муслиманските жени“. Самина Али е … Continue reading

Posted in Видеа | Leave a comment

ПУСТИНАТА НА НАШИОТ СЕГАШЕН ЖИВОТ

По минувањето низ Црвеното Море, Евреите биле на само неколку стотици километри, или две недели патување пешки, од нивната одредена Ветената земја. Сепак, им требаа четириесет години да кружат во пустината пред да дојдат на местото што му беше ветено … Continue reading

Posted in Написи | Leave a comment

МОЛИТВИ КОН СВЕТИТЕ БОЖЈИ АРХАНГЕЛИ ЗА СЕКОЈ ДЕН ВО НЕДЕЛАТА

ПОНЕДЕЛНИК: КОН СВЕТИОТ АРХАНГЕЛ МИХАИЛ Свети Архангеле Божји Михаиле, отстрани го од мене со твојот молскавичен меч лукавиот дух кој ме искушува. О, велики архистратиже Божји Михаиле – поразителу на демоните! Порази ги и уништи ги сите мои непријатели, видливи … Continue reading

Posted in Молитвеник | Leave a comment

ЗА МОЛИТВАТА ПРВ ДЕЛ

старец Никон Светогорец Денешната наша тема е за молитвата. Бидејќи молитвата, сите знаеме, не очекуваме да ја научиме сега, овде ќе изложиме неколку нешта по еден редослед, за да запомниме подобро. Има два вида на молитва – заедничка и лична. … Continue reading

Posted in Написи | Leave a comment

ПОУЧЕНИЕ ЗА ДЕНЕС

Го прашале еден старец кој многу тоа поминал во својот живот, ШТО Е НАЈЛОШОТО КОЕ ГО ПОМИНАЛ ВО СВОЈОТ ЖИВОТ? ДАЛИ Е СИРОМАШТИЈАТА,БОЛЕСТА,НЕПРАВДА ИЛИ САМОЌАТА? Ниту едно од сето тоа!Мирно одговорил старецот. АМА НЕШТО МОРА ДА СЕ СЛУЧИЛО,КАЖЕТЕНИ ДА СЕ … Continue reading

Posted in Поуки | Leave a comment

ГОЛЕМИОТ ПАД НА СВЕТА ГОРА

МАКЕДОНСКА ВИСТИНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА +++Јован Хаџи

Posted in Видеа | Leave a comment