МАКЕДОНСКА ВИСТИНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРЛВА,СПОРЕД ЈУЛИЈАНСКИОТ КАЛЕНДАР,ГО ЧЕСТВУВА

sveti-gorgija
ДЕНЕСКА, 23 АПРИЛ, СВЕТИ ВЕЛИКОМАЧЕНИК ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ
Ѓурѓовден
Свети великомаченик Георгиј бил роден во Кападокија од богати и благочестиви родители. Татко му пострадал за Христа, а мајка му се преселила во Палестина. Кога пораснал, Георгиј отишол во војска и во својата дваесетта година го стекнал чинот трибун и како таков служел при царот Диоклецијан. Кога овој цар го започнал страшното гонење на христијаните, Георгиј истапил пред него и одважно исповедал дека е христијанин. Царот го фрлил во затвор, па наредил нозете да му ги стават во клади, а на градите да му положат тежок камен. Потоа наредил да го врзат на тркало под кое имало штици со големи клинци и така го вртеле додека целото тело не му се направило една голема рана. По ова го закопал во ров, така што надвор од земјата му била само главата и го оставил во ровот три дена и три ноќи. Потоа со помош на некој магионичар му дал да испие смртоносен отров. Но при сите овие маки Георгиј непрестајно Го молел Бога Кој веднаш го исцелувал и на големо одушевување на народот, го спасувал Својот маченик од смртта. Кога Св. Георгиј воскреснал и еден мртовец, тогаш многумина ја примиле верата во Христа. Меѓу овие бил и царевата жена Александра и главниот жрец Атанасиј, земјоделецот Гликериј, и Балериј, Донат и Терин. Најпосле царот ги осудил Свети Георгиј и својата жена Александра на смрт со меч. Блажената Александра издивнала на губилиштето пред да ја убијат, а Свети Георгиј го убиле во 303 година. Безбројни се чудата што се јавија на неговиот гроб. Многубројни се и неговите јавувања во сон и на јаве на многумина кои го спомнуваат и ја бараат неговата помош до денешен ден. Сиот разгорен од љубов кон Господ Исус Христос, Свети Георгиј без тешкотии оставил сѐ заради својата љубов: чин, богатство, царски почести, пријатели и сиот свет. За оваа љубов Господ го награди со венец на вечна слава на небото и на земјата и со живот вечен во Своето Царство. И го дарува со сила и власт да им помага на оние што го слават и призиваат неговото име во бедите и неволјите.
Тропар, глас 4:
Како ослободетел на заробените, заштитник на сиромашните и лекар на болните, поборнику против царевите, победнику, великомаченику Георгиј, моли го Христа Бога да ги спаси нашите души.
Тропар втор, глас 4:
Добар бој си војувал маченику Христов за верата, изоблучувајќи ја безбожноста на мачителите и како благопријатна шртва си се принел на Бога. Затоа си го примил венецот на победата, и со твоите молитви Свети Георгиеј, на сите им подаваш простување на гревовите.
Кондак. Глас 4:
Поучен од Бога, си се покажал како славен делувач на побожноста, собирајќи себеси грст доблести. Сеејќи со солзи, со веселба жнееш, и пострадувајќи во крв, Христа го прими и со твоите молитви, свети, на сите им даруваш простување на гревовите.
Нека Господ Бог Благослови, на многаја љета!
+++Јован-Хаџи

This entry was posted in Синаксар. Bookmark the permalink.

Comments are closed.